Udostępnienie planu
podziału spółki do
publicznej
wiadomości
Konsolidacja HUTY
BATORY Sp. z o.o. i
Spółki RUREXPOL Sp.
z o.o.


Partnerzy
Alchemia
Szukaj:
„HUTA DLA ALCHEMII” / Początek stalowego imperium? / „PARKIET”, 03.05.2005

Alchemia kupiła 80% udziałów Huty Batory Sp. z o.o. Zapłaciła 48 tys. Zł za firmę, która przejęła niedawno majątek o wartości 107 mln zł. Giełdowe przedsiębiorstwo może już emitować nowe akcje. Cena będzie zaskakująca - zapowiada prezes Karina Wściubiak.

     Najpierw Roman Karkosik kupił majątek Huty Batory od syndyka. Zapłacił 107 mln zł. Później sprzedał go swojej spółce - Huta Batory Sp. z o.o.- też za 107 mln zł. Płatności- jak wynika z naszych informacji - rozłożone są na wiele lat.

Duże ambicje

     Teraz znany inwestor giełdowy sprzedał Alchemii, którą także kontroluje 80% udziałów w Hucie Batory p. z o.o. Zainkasował 48 tys zł. Czy umowa przewiduje jakieś dodatkowe płatności?- Nie, tak ta transakcja wygląda. To dla nas znakomity interes - mówi prezes Alchemii Karina Wściubiak . Będziemy konsolidować wyniki Huty Batory Sp. z o.o., ale i współpracować , także operacyjnie, np. na polu handlowym. Wyrazem tej współpracy jest unia między zarządami - twierdzi K. Wściubiak, która została prezesem przejętej firmy. Przyznaję, że giełdowa spółka zamierza się bardzo mocno zaangażować w nowy biznes.- Mam nadzieję, że transakcja jest początkiem budowania przez pana Karkosika za pośrednictwem Alchemii stalowego imperium - mówi.

Prospekt zaakceptowany

     Alchemia nie rezygnuje z ekspansji w sektorach, w których działa od kilku miesięcy (przetwórstwo tworzyw sztucznych czyli handel paliwami).To nadal będzie główny- choć teraz nie jedyny- cel nowej emisji. W czwartek KPWiG zaakceptowała prospekt spółki w Brzegu. W publicznym obrocie znalazło się prawie 9 mln akcji. Oferującym jest BDM PKO BP. Kiedy papiery będą sprzedawane?. Zarząd przewiduje , że do 16 maja prospekt zostanie opublikowany, a do subskrypcji dojdzie na przełomie maja. Od czerwca dwu, trzymiesięczny poślizg w stosunku do pierwotnych planów to efekt uzupełniania dokumentów i składania wyjaśnień przed KPWiG.- Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Teraz terminy bardzo nam pasują. Opóźnienie na pewno nie wpłynie negatywnie na realizacje naszych planów - komentuje K.Wściubiak.

Karkosik coraz silniejszy

     Komisja zgodziła się , by Roman Karkosik przekroczył próg 33% głosów na WZA przedsiębiorstwa. Teraz ma 22,7 % walorów. W praktyce jednak jego pozycja jest zdecydowanie silniejsza. Grażyna Karkosik ma ponad 23% akcji. Listę największych udziałowców Alchemii zamyka kilka podmiotów związanych z R. Karkosikiem. Zezwolenie Komisji oznacza, że inwestor weźmie udział w planowanej ofercie. To nie jest niespodzianka - walory będą sprzedawane w ramach prawa poboru (cztery nowe za jeden stary). Z drugiej strony kupi tylko część akcji. Nowe papiery będą stanowić przecież  aż 80% podwyższonego kapitału - Liczymy że akcjonariusze skorzystają z prawa poboru i obejma emisję w całości- mówi prezes Wściubiak.

Za ile oferta?

     Licząc po piątkowym kursie (16,4 zł -1,8%) publiczna oferta Alchemii może mieć wartość około 148 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim czasie notowania firmy zmieniają się bardzo dynamicznie i trudno na ich podstawie przewidywać cenę emisyjną nowych akcji.- Myślę, że zostanie ustalona w interesujący sposób, zaskakujący dla wszystkich. Będzie raczej wyższa niż niższa. Ma to związek z naszymi planami rozszerzenia działalności.- mówi K.Wściubiak.