Udostępnienie planu
podziału spółki do
publicznej
wiadomości
Konsolidacja HUTY
BATORY Sp. z o.o. i
Spółki RUREXPOL Sp.
z o.o.


Partnerzy
Alchemia
Szukaj:
"Huta Batory nie na sprzedaż” / Alchemia liczy na Hutę Andrzej / Parkiet / 27.10.2005

Czy Huta Batory albo Huta Andrzej może trafić pod skrzydła Związku Przemysłowego Donbasu? – Pierwsza jest perłą w naszej koronie, a o drugą zamierzamy walczyć. Myśl, żeby sprzedawać ich udziały, nie przeszła przez głowę ani panu Karkosikowi, ani mnie – twierdzi Karina Wściubiak, prezes giełdowej Alchemii.
Konstanty Litwinow, reprezentujący w Polsce interesy ukraińskiego koncernu, w wywiadzie dla ,,Gazety Prawnej” powiedział, że w sferze zainteresowań Związku Przemysłowego Donbasu jest m.in. Huta Andrzej. Jego zdaniem możliwe są też inne zmiany właścicielskie w sektorze. – Nie można np. wykluczyć , że obecny właściciel Roman Karkosik w niezbyt odległej perspektywie zdecyduje o sprzedaży Huty Batory – stwierdził.

Perła w koronie

Huta Batory od niedawna należy w 100% do giełdowej Alchemii, kontrolowanej przez R. Karkosika. – Nie wiem , skąd się wzięły takie przypuszczenia. Sprzedaż nie wchodzi w grę. To zbyt cenna dla nas firma. Perła w koronie. Pan Karkosik też nie rozważał takiego scenariusza – tego jestem pewna. Mógłby – i to żartobliwie – dodać zapewne, że wszystko jest kwestią ceny. I że rozważyłby ofertę, gdyby zaproponowano mu satysfakcjonującą cenę. Ale to musiałby być bardzo, bardzo wysoka cena, żeby nasz inwestor strategiczny ją zaakceptował – powiedziała nam prezes Wściubiak.

Walka o walcownię

Jeśli chodzi o Hutę Andrzej ( a ściślej Walcownię Rur Andrzej, która jakiś czas temu przejęła od syndyka majątek Huty Andrzej), ponad 10% udziałów należy do R. Karkosika (bezpośrednio), a ponad 20% do firmy Stalos, reprezentującej niemiecki koncern Rohrwerk Maxhuette, podobnie jak WRA produkujący rury. O ten ostatni pakiet Roman Karkosik toczy walkę, bo – jego zdaniem – udziały sprzedano w przetargu, do którego bezprawnie go nie dopuszczono. Sprawa jest w sądzie, który na poczet roszczeń R. Karkosika zabezpieczył udziały należące do Niemców. Prawie 70% kapitału WRA pozostaje w rękach Towarzystwa Finansowego Silesia, a więc pośrednio Skarbu Państwa. Towarzystwo jest zainteresowane sprzedażą pakietu. – Gdyby R.Karkosik wygrał spór w sądzie i zwiększył zaangażowanie do przeszło 30%, miałby prawo pierwokupu pozostałych 70% - tłumaczyła K. Wsciubiak. –Nie ma jednak co ukrywać, że docelowo Huta Andrzej mogłaby trafić do Alchemii. Myślę, że nadal są na to szanse. Z tego, co wiem, nie ma mowy o sprzedaży udziałów posiadanych przez naszego inwestora – stwierdziła prezes.