Udostępnienie planu
podziału spółki do
publicznej
wiadomości
Konsolidacja HUTY
BATORY Sp. z o.o. i
Spółki RUREXPOL Sp.
z o.o.


Partnerzy
Alchemia
Szukaj:
"Wsparcie dla Huty Batory"/ Parkiet / 20.11.2005

 

Ile pieniędzy chce pozyskać Alchemia z publicznej emisji? – Jak najwięcej – odpowiada prezes Karina Wściubiak. Liczy na co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Wczoraj kurs spółki wzrósł o ponad 35% i ustanowił historyczny rekord. Prezes Wściubiak nie chce mówić o szczegółach planowanej oferty. Zapowiada, że przed walnym zgromadzeniem spółka ujawni strategie rozwoju, choć niekoniecznie poda cele emisji. Jak poinformowaliśmy w piątek, NWZA Alchemii zbierze się 19 grudnia. Podejmie decyzje w sprawie sprzedaży niemal 45 mln nowych akcji. Teraz kapitał przedsiębiorstwa dzieli się na 11,25 mln papierów. – Chcemy zaoferować walory naszym akcjonariuszom w stosunku cztery nowe akcje za jedną starą – potwierdza K. Wściubiak. Jaka będzie cena emisyjna? – Nie wiem. Jeśli walne zgromadzenie powierzy jej ustalenie zarządowi, będziemy starali się rozsądnie ją wyważyć, ale z drugiej strony – chcemy pozyskać jak najwięcej pieniędzy. Być może NWZA samo podejmie decyzję w sprawie ceny – odpowiada prezes.
Jej zdaniem, spółka powinna pozyskać co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. W takim przypadku cena mogłaby być zbliżona do ustalonej podczas ostatniej publicznej emisji sprzed kilku miesięcy. Wtedy wynosiła 3 zł. Była wielokrotnie niższa od kursu. Ten zaś w ostatnich miesiącach nie stał w miejscu – przeciwnie: dynamicznie rósł. Wczoraj – w reakcji na informację o planowanej emisji – zyskał kolejne 35,4 % i sięgnął 88 zł. Ustanowił kolejny historyczny rekord. – Jeśli zbierzemy kilkadziesiąt milionów złotych, pieniądze przeznaczymy na inwestycje w Hucie Batory, jeśli więcej – po prostu będziemy mieli w jakiejś części środki potrzebne nam na akwizycję – tłumaczy prezes Wściubiak. Wiadomo tylko, że inwestycje w należącej do Alchemii Hucie Batory miałyby na celu m.in. rozszerzenie działalności, w tym o taką, której przedsiębiorstwo do tej pory nie prowadzi.
Przejęcia, które mogłyby być częściowo finansowane pieniędzmi z emisji, mają dotyczyć także branży hutniczej. – Mamy na uwadze dwa podmioty zagraniczne i jeden krajowy. Do tego, oczywiście , nie zapominamy o Walcowni Rur Andrzej ( o zwiększenie w niej udziałów zabiega Roman Karkosik, strategiczny inwestor Alchemii – red.) – mówi prezes Wściubiak.