Udostępnienie planu
podziału spółki do
publicznej
wiadomości
Konsolidacja HUTY
BATORY Sp. z o.o. i
Spółki RUREXPOL Sp.
z o.o.


Partnerzy
Alchemia
Szukaj:
,,Huta Batory to dopiero początek tworzenia grupy”/ Puls Biznesu / 08.12.2005

Emisje akcji i przejęcia . Tak w skrócie wygląda strategia Alchemii na najbliższe miesiące. Spółka chce zbudować stalową grupę.
Zła wiadomość dla giełdowych spekulantów. – Alchemia nie jest dużą firmą spekulacyjną. Mamy strategię i będziemy ją konsekwentnie wdrażać – mówi Karina Wściubiak, prezes Alchemii, firmy z grupy Romana Karkosika , której kurs wzrósł w ciągu ostatniego roku dziesięciokrotnie, wczoraj nawet do 135 zł, a kapitalizacja przekracza 1 mld zł.

Jądro Grupy

Wczoraj Alchemia (dawna Garbarnia Brzeg) po raz pierwszy publicznie przedstawiła plany. – Tworzymy grupę skoncentrowaną na sektorze stalowym – dadaje Karina Wściubiak. Obecnie głównym składnikiem w grupie Alchemii jest odkupiona od Romana Karkosika chorzowska Huta Batory, która zajmuje się produkcją rur bez szwów oraz stali stopowych we wlewkach. To trzeci zakład tego typu w Europie pod względem zdolności produkcyjnych. Wokół tego przedsiębiorstwa będzie zbudowana grupa. – Inwestycje, które planujemy sfinansować emisją akcji i kredytem, to 50 – 300 mln zł. Jesteśmy zainteresowani jedną krajową firmą i dwiema poza granicami – deklaruje Karina Wściubiak. Przejęć może być jednak więcej. – pan Karkosik nie ukrywał, że byłby zainteresowany dołączeniem do grupy Walcowni Rur Andrzej, w której posiada 10 proc. udziałów, i stara się o zwiększenie udziału – ujawnia prezes Alchemii.

Kapitał na przejęcia

19 grudnia akcjonariusze giełdowej spółki mają podjąć uchwałę o emisji akcji. Zarząd proponuje emisję niespełna 50 mln walorów z prawem poboru dla dotychczasowych udziałowców. Kapitał akcyjny ma wzrosnąć z 14,6 do 73,1 mln zł. Nie wiadomo, po jakiej cenie akcje będą oferowane.
- Chcemy uzyskać od 50 do 80 mln zł. Pieniądze pójdą na dokapitalizowanie Huty Batory i przejęcia. W dłuższej perspektywie możemy zdecydować się na kolejne fuzje. Byłoby to związane z kolejną emisją – zapowiada Karina Wściubiak.
Oferta miałaby zostać przeprowadzona na początku przyszłego roku. Już dziś Alchemia kusi inwestorów prognozami. W tym roku zysk grupy ma sięgnąć 39 mln zł. W przyszłym roku zarząd szacuje zysk grupy na 80 – 100 mln zł. – Te kwoty nie uwzględniają efektów planowanych przejęć – dodaje Karina Wściubiak. W 2006 r. Alchemia zamierza też sprzedać z zyskiem dwie wydzielane właśnie spółki z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.