Udostępnienie planu
podziału spółki do
publicznej
wiadomości
Konsolidacja HUTY
BATORY Sp. z o.o. i
Spółki RUREXPOL Sp.
z o.o.


Partnerzy
Alchemia
Szukaj:
"Jest popyt, trzeba modernizować" / Puls Biznesu / 05.04.2006
Huta Batory (HB), chorzowski producent rur, kontrolowany w 100 proc. przez giełdową Alchemię, ma ambitny program inwestycyjny. W kwietniu harmonogram prac ma przyjąć rada nadzorcza, której przewodniczy Roman Karkosik, główny akcjonariusz m.in. Alchemii. Także w tym miesiącu walne zgromadzenie udziałowców huty ma podjąć decyzję o podwyższeniu kapitału o 30 mln zł.
- Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje - mówi Marek Misiakiewicz, prezes HB.
Spore wydatki
Na modernizację pójdą nie tylko środki z podwyższenia kapitału, ale także część zysków. Od maja 2005 r., kiedy Roman Karkosik za 107 mln zł kupił hutę od syndyka, do końca roku wypracowała ona 39,6 mln zł zysku netto przy przychodach 260 mln zł.
- Na rynku utrzymuje się popyt na rury. Około 70 proc. wyrobów eksportujemy, m.in. do UE, USA i Ameryki Południowej. Zamierzamy podążać za potrzebami klientów, dlatego będziemy inwestować i modernizować zakład - mówi prezes.
HB zaplanowała m.in. modernizację rurowni, stalowni i systemów grzewczych. Prace mają być tak prowadzone, by nie było przerw w produkcji. W tym roku ma ona sięgnąć 70 tys. ton rur, ponad 15 proc. więcej niż w 2005 r. Batory produkuje je m.in. dla przemysłów: gazowego, naftowego, stoczniowego i energetyki.
Łączenie interesów
Inwestycje w HB to przygrywka do planowanej budowy grupy rurowej, w której skład mogą wejść także: Walcownia Rur Andrzej (WRA) i Walcownia Rur Jedność (WRJ). Zdaniem analityków, realizacja tego pomysłu może być trudna, bo o WRJ ostro będzie walczyć rosyjska Sinara związana z koncernem hutniczym TMK, a o WRA - niemiecki producent rur Maxhuette. Rozstrzygnięcia mogą nastąpić w połowie roku. Pomysł utworzenia grupy rurowej nie jest nowy. Lansowany był przez Andrzeja Szarawarskiego, wiceministra skarbu w rządzie SLD. Bez skutku.